Powróć

UEFI czyli co do czego.

UEFI to interfejs pomiędzy systemem operacyjnym a firmware, który został opracowywany jako następca BIOS-u (Basic Input/Output System).
Warto jednak wspomnieć, że początkowo funkcjonował on pod nazwą EFI (ang. Extensible Firmware Interface),
a dopiero później, po przejęciu prac nad rozwojem systemu przez organizację Unified EFI Forum,
powstał UEFI (ang. Unified Extensible Firmware Interface).


UEFI daje przyśpieszenie bootowania, lepszą i bezpieczniejszą tablicę partycji niz MBR, i możliwość np tworzenia az do 128 partycji podstawowych.
W MBR trzeba tworzyć partycję rozszerzoną i logiczne, z ich skomplikowaną tablicą.
Jak szybko bootuje Windows 7 w UEFI można zobaczyć tutaj

glauks ( zapytanie)
interesuję się tym w zasadzie "platonicznie, bo nie mam 7, ale chyba? nie jest prawdą, że szybsze bootowanie to tylko sprawa post, itd - efi i gtp bootuje inaczej niż mbr - w mbr bootuje 16 bitowy kod biosu, ładujący 16 bitowy kod startowy z dysku do pamięci, który z kolei ładuje 16 bitowy moduł plików startowych systemów, czyli w xp ntldr, i chyba także bootmgr 7 musi korzystać z tego 16 bitowego modułu, żeby załadować 32 lub 64-bitowy system - w efi w trybie zgodności z mbr start wygląda tak samo - w trybie efi natomiast 64 bitowy kod efi ładowany jest od razu do pamięci, odnajduje w tablicy partycji gpt partycję systemową, i ładuje od razu system, czyli chyba plik winload, itp - kod efi napisany jest w c, czyli języku systemu, nie ma więc żadnych problemów z komunikacją między flashem efi a systemem - zamiast 4-5 etapów tylko 2-3 - ms zdecydował się wspierać bootowanie efi tylo dla 64 bitów, żeby kod efi ładował system bezpośrednio, bez żadnych 32 bitowych etapów pośrednich.
dla zainteresowanych (i znających jako taki angielski) film ms o bootowaniu mbr i efi http://mschnlnine.vo..._Space_UEFI.wmvhttp://mschnlnine.vo..._Space_UEFI.wmv
Link trzeba wkleić do downloadera (kliknąć prawym, kopiuj adres..) podobnie z gpt - "podobno" tablica partycji dużo bezpieczniejsza i łatwiejsza do interpretacji niż mbr - przede wszystkim w wypadku partycji rozszerzonej i logicznych na mbr ze skomplikowanym i podatnym na uszkodzenia sposobem ich zapisu nie w tablicy partycji, tylko na początku samych partycji - w gpt zapis jest jednakowy i bardzo prosty, ponadto istnieje kopia tablicy, itd - czyli w sumie dużo prościej i miejmy nadzieję, bezpiecznej, do tego wielka ilość partycji, wszystkie podstawowe, dla użytkownika też łatwiej, bo wszystkie niezależne, nie jak logiczna w rozszerzonej (czyli partycja w partycji) w tablicy mbr gpt faq - klik

Grzegorz_J ( odpowiedź )
Nie sprobowales tego, a opinie masz negatywnną opinię. Ciekawe jak Ty to robisz?? ;) To tak jak kiedys mowiono, ze po co na dysku 80GB dawac system plikow NTFS skoro FAT21 jeszcze ta pojemnosc obsluguje i wielu wypisywalo w sieci, ze starsze i lepsze. Dzis Windy nie zainnstalujesz bez NTFS. To, ze zrobiono GPT dla dyskow wiekszych od 3TB nie znaczy, ze uzywanie go na mniejszych nie ma sensu. Z tego co napisal "glauks" UEFI i GPT w calosci korzysta z 64 bitow procesora. Przy zwyklym BIOS-ie i MBR musza przejsc procedury 16 bitowe i 32 bitowe, zeby wczytac Windows x64. Przynajmiej ja to tak zrozumialem. Mi system na stacjonarnym z 4GB ram i q6600 startowal na oko do 2 minut, wiec jak nawet po golej instalacji z GPT i UEFI system jak pokazuja filmiki na YT startuje 30-40 sekund no to roznica jest kolosalna moim zdaniem i warta swieczki. Ja przyjmuje zasada, ze jak sie ma checi i czas to trzeba samemu takie nowinki wyprobowac bo opierajac sie tylko na opiniach ludzi i internetu to mozna by stwierdzic jedno "do poki nie kupie se dysku 3TB ta nowosc bedzie gnic". Jak to mowia "nie sprobujesz to nie poczujesz" to samo tutaj to, ze pisze sie iz GPT stworzo z mysla o dyskach od 3TB wcale nikt nigdzie nienapisal, ze na 500GB to nic nie da.

glauks
oczywiście - wielkość dysku nie ma znaczenia, skojarzono gpt i uefi z dyskami ponad 2,2tb, bo taki dysk może wystartować tylko gpt z 64 bitowym zapisem sektorów (mbr-48 bitów)

Całość materiału tutaj